استخراج سنگ از معدن

آنچه در این مقاله میخوانید.....

تاریخچه استخراج معدن

استخراج سنگ از معدن
جهت استخراج سنگ از معدن امروزه روش های مختلفی وجود دارد بهتر است قبل از پرداختن به روش هایی موجود کمی در رابطه با معادن و تاریخچه استخراج سنگ مطالبی را بدانیم، به طور کلی معدن مکانیست که سنگ ها،شن و یا مواد معدنی از آن استخراج می شوند. معادن دو نوع اند:معادن گودالی و معادن زیر سطحی. معادن گودالی به سطح زمین باز می شوند و معادن زیر سطحی شامل تونل های زیرزمینی یا چاههای زیر زمینی می باشند.

تاریخچه استخراج معدن

رایج ترین هدف از معادن استخراج سنگ از معدن برای مصالح ساختمانی بوده است. حفاری معادن از زمان مصریان باستان انجام می شود. نخستین معادن با چکش و قلم ساخته شده از سنگ یا فلزاتی مانند برنز و آهن استخراج شده اند.طی سالهای گذشته روش های استخراج سنگ ساختمانی از معدن تغییراتی داشته است. روش های مرسوم عبارتند از استخراج با چال موازی، استفاده از مواد منفجره و استفاده از سیم برش الماسه.

البته روش هایی دیگری هم وجود دارد از جمله مواد شیمیایی منبسط شونده (کتراک)،استخراج به کمک فارس و گوه دستی و مکانیکی، دستگاه هاواژ ، سیم برش فولادی ،جت آب ،لیزر و غیره که به دلایلی همچون بالا بودن هزینه تمام شده کاربرد زیادی در استخراج سنگ های ساختمانی از معدن ندارند.از سال 1366 به بعد بهره برداری از معادن جدید منوط به استفاده از روشهای استخراج بدون مواد ناریه است. امروزه استخراج سنگ بیش از ۹۰ درصد معادن ایران با سیم برش الماسه صورت می گیرد.

با توجه به این نکته که ایران تنوع چشمگیری از معادن سنگهای تزیینی مختلف را در خودجای داده و ازنظر معادن سنگ تزئینی رتبه چهارم جهانی را دارد، ولی متأسفانه سهم چندانی از بازارهای جهانی ندارد که یکی از مهمترین دلایل آن عدم استخراج صحیح سنگ از معدن عدم فراوری سنگ استخراج شده است. از پارامترهای مهم در انتخاب روش مناسب به منظور استخراج سنگ های ساختمانی از معادن، شناخت نوع سنگ قابل برش و خواص فیزیکی و مکانیکی آن می باشد.

در مقاله بعدی به توضیح روش های رایج استخراج سنگ از معدن و اصطلاحات مربوط به حوزه سنگ و معدن می پردازیم.

 

 

آقای یاوری

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مدیر فروش: آقای یاوری

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09162363312

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: golsarstone2019@gmail.com

مجموعه سنگ گلسار شما را به خرید بهترین محصولات سنگ کریستال لایبید دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.