سنگ گلسار
خانه / استخراج سنگ و روش های مرسوم / روش های استخراج سنگ ساختمانی

روش های استخراج سنگ ساختمانی

امروزه روش های استخراج سنگ در ایران بسته به نوع سنگ متفاوت است. در ادامه به توضیح برخی از پرکاربردترین روش های استخراج سنگ ساختمانی می پردازیم:

استخراج با چال موازی

استخراج با سیم برش فولادی

استخراج با ماشین هاواژ

استخراج با سیم برش الماسه

استخراج سنگ ساختمانی با روش چال موازی:

یکی از قدیمی ترین روش های استخراج سنگ روش چال موازی است. در این روش چال هایی با فاصله معین از یکدیگر حفر می گردد. فاصله بین چال ها میتواند چند سانتیمتر متغیر باشد که بستگی به نوع سنگ و استحکام ان بستگی دارد.البته لازم به ذکر است که هر چه چال ها به هم نزدیک باشند بلوک سنک بهتر جدا می شود.البته افزایش تعداد چال ها هزینه ی استخراج سنگ را بالا می برد.استفاده از روش چال موازی برای استخراج سنگ معادنی نظیر تراورتن  و گرانیت موفقیت آمیز است.

استخراج با سیم برش فولادی

استخراج سنگ با استفاده از سیم برش فولادی، از حدود یک قرن پیش در کشورهایی نظیر ایتالیا استفاده می شده است. در این روش نیز ابتدا چال هایی بر روی سنگ ایجاد شده، سپس با عبور سیم های فولادی از داخل چال ها و حرکت افقی و عمودی دستگاه، سنگ جدا می شود.

استخراج با ماشین هاواژ

 

در روش استخراج سنگ با ماشین هاواژ کار به این صورت است که با حرکت ماشین بلوک های متعددی در طول یک خط بریده می شود استفاده از ماشین هاواژ برای استخراج سنگ های که سختی زیادی ندارند کاربرد دارد و برای معادنی نظیر گرانیت پیشنهاد نمی شود.ماشین هاواز برای معادن زیر سطحی کاربرد بیشتری دارند.

استخراج با سیم برش الماسه

در این روش ابتدا در سنگ دو چال عمود بر هم در محدوده بلوک سنگ ایجاد می شود.سپس سیم برش الماسه را از آن عبور داده و سپس با شروع به کار دستگاه در جهت افقی و عمودی بلوک برش خورده می شود در مطالب بعدی به توضیحات کاملتری در مورد اصطلاحات رایج در حوزه سنگ و روش استخراج سنگ با استفاده از سیم برش الماسه و راه های خرید دستگاه سیم برش الماسه می پردازیم.

مدیر فروش آقای یاوری
راه های ارتباطی: شماره موبایل: 09162363312 آدرس کانال: channel@golsarstone آدرس سایت: https://golsarstone.ir پست الکترونیکی: golsarstone2019@gmail.com
سنگ گلسار